FED 5 + Industar-61 L/D 2.8/55

139.00 

1 w magazynie

Opis

FED 5 z obiektywem Industar-61L/D 2.8/55 

Aparat z niewielkimi śladami użytkowania, światłomierz reaguje na zmianę oświetlenia, migwaka sprawna (nie sprawdzana pod kątem dokładności), optyka bez rys wewnątrz niewielkie zabrudzenia – aparat sprzedajemy jako kolekcjonerski – może wymagać regulacji

W zestawie: aparat, obiektyw, futerał

Gwarancja: brak

Wystawiamy paragon lub fakturę VAT-marża.

FED – trochę historii: plany stworzenia aparatu na błonę 35 mm zrodziły się w czasie trwania rewolucji. Stwierdzono, że aby kraj więcej produkował, niż importował, trzeba działać. Na topie wówczas plasował się mały aparat Oskara Barnacka, zwący się Leica. Kierując się swą ideologią działacze czeki – rewolucjoniści, postanowili, że zamiast importować do kraju kolejne aparaty – stworzą własną Sowiecką Leicę. Tym sposobem w 1932 roku utworzono pierwsze trzy prototypy aparatu FED. Były one dokładną kopią aparatu Leica A. Skopiowano wówczas nie tylko obiektyw, ale i nawet zewnętrzny dalmierz.

Rosjanie nie wiedzieli jeszcze, że tego samego roku wyszła nowsza Leica II z wbudowanym dalmierzem, ale i to nadrobiono i wkrótce pojawiły się pierwsze FED-y oparte na tym modelu. Produkcja wymagała zastosowania całkowicie nowych technik, gdyż tak skomplikowany sprzęt, składający się z 300 części, potrzebował precyzyjnych urządzeń do jego wykonywania. Mimo tych trudności w 1934 roku rozpoczęto produkcję aparatu w zakładach Trudkomuna w Charkowie. Były to zakłady imienia znanego czekisty – Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego, od którego to wywodziła się nazwa aparatu: FED.

FED 5 posiada zamontowany światłomierz selenowy, dzięki czemu nie trzeba nosić zewnętrznych mierników. U góry aparatu znajduję się skala światłomierza, na której należy zrównać ze sobą dwa wskaźniki, by móc odczytać czas ekspozycji zależny od ustawionego ISO (wówczas ASA), a także przysłony. Zakres czasów ekspozycji — od 1 s do 1/500 sek. FED-a 5 produkowano także w uboższych wersjach: 5C nie miał zmiany dioptrii dla oka, a 5B światłomierza.

Aparaty oferowano z tym samym obiektywem, jednak całym w czerni i ze szkłem z dodatkiem radioaktywnego lantanu, co poprawiało jakość światła trafiającego na film. Stąd dopisek L w nazwie. Aparaty te produkowano od 1975 do 1990 roku.

Informacje dodatkowe

Waga 1 kg