Canon EOS-3 body

1,599.00 

1 w magazynie

Opis

Aparat analogowy Canon EOS-3 body

Aparat używany w bardzo dobrym stanie, mniewielkie ślady użytkowania na korpusie – delikatne otarcia i ryski, matówka bez skaz – kilka pyłków, na wyświetlaczu w wizjerze wartości przysłony nie wszystkie kreseczki się świecą, aparat jest sprawny.

W zestawie: aparat, dekiel na body, koszyk na baterie 2CR5, muszla oczna, pasek Canon

Gwarancja: 1 miesiąc

Na aparat wystawiamy paragon lub fakturę VAT-marża.

W listopadzie 1998 roku na rynku pojawił się pół-profesjonalny EOS 3, który za jednym zamachem wprowadził szereg rewolucyjnych nowinek. Po pierwsze dzięki zastosowaniu nowych czujników CMOS zamiast CCD firmie udało się zmieścić w obrębie centralnej elipsy aż 45 punktów nastawiania ostrości, z czego jest 7 krzyżowych a środkowy działa z obiektywami o jasności f/4 dla linii pionowych i f/8 dla linii poziomych. Poprzez funkcję indywidualnych ustawień użytkownika można ograniczyć liczbę punktów do 11.

Zalety aparatu:

* Canon EOS 3 ma mocną, wykonaną z ciśnieniowego odlewu aluminiowego i specjalnych tworzyw sztucznych obudowę oraz poziom zabezpieczeń przed kurzem, piaskiem i wilgocią identyczny jak Canon EOS 1N.
* Migawka gwarantuje wykonanie 100.000 cykli pracy (tak jak w EOSie 1N).
* Z prawej strony na pryzmacie Canona EOS 3 znajduje się samodzielne pokrętło kalibracyjne do nastawiania ostrości przy pomocy oka – wreszcie zrezygnowano z problematycznej dla użytkowników tej funkcji pozycji na końcu pokrętła wyboru trybów, jakie znajduje się w EOSie 5.
* Canon EOS 3, tak jak EOS 1N, posiada oddzielny przycisk podglądu głębi ostrości – wreszcie funkcji tej nie uruchamia się jedynie przy pomocy oka lub funkcji indywidualnej.
* Także gniazdo wężyka spustowego przeniesiono ze środka chwytu aparatu (EOS 5). Teraz zainstalowano je na lewej stronie korpusu, obok znajdującego się tam (tak jak w 5-tce) gniazda synchronizacji dodatkowej lampy błyskowej – nareszcie założony wężyk nie będzie utrudniał chwytu i częściowej obsługi aparatu przy jego normalnym wyzwalaniu.
* Jedną z najważniejszych zmian w stosunku do EOSa 5 jest wprowadzenie opcjonalnego zasilania tradycyjnymi “paluszkami” oraz boostera.
* Odpowiednio zasilany booster pozwala fotografować z szybkością do 7 kl./sek, także przy śledzącym ruch obiektu trybie automatycznego nastawiania ostrości – tzw. “dobiegaczce” (Canon EOS 1N z własnym Power Drive Boosterem E1 daje z “dobiegaczką” jedynie 5 kl./sek).
* Dobór punktu AF w Canonie EOS 3 może być dokonany przy pomocy oka, zarówno gdy trzymamy aparat w poziomie, jak i w pionie – podobnie jak w EOSie 50 (EOS 5 – tylko w poziomie). Jednak system 8 razy szybciej reaguje na ruchy gałki ocznej i posiada znacznie więcej punktów AF.
* Canon EOS 3 ma możliwość uśredniania do 8 dokonanych pomiarów punktowych (multispot) – tak jak stary, poczciwy, manualny Canon T90.
* Aparat dysponuje pamięcią pomiaru błysku (miał ją też Canon T90, ale w EOSie 3 działa podobnie jak w EOSie 50), daje synchronizację z najkrótszymi czasami otwarcia migawki, a także zupełną nowość w systemie Canona – bezprzewodowe sterowanie błyskiem.

System AF
Canon EOS 3 wyposażony został aż w 45 punktów (czujników) nastawiania ostrości. 7 z nich to czujniki krzyżowe, czułe zarówno na linie pionowe jak i poziome, a pozostałe 38 to czujniki pionowe, czułe na linie poziome i ukośne. Wszystkie punkty razem tworzą tzw. polowy czujnik AF (typu CMOS), pokrywający 23% pola widzenia celownika – wtedy był to największy – pod względem powierzchni i liczby pojedynczych punktów AF – czujnik stosowany do automatycznego nastawiania ostrości na świecie.

W centrum kadru znajduje się najbardziej uniwersalny punkt AF – niezwykle precyzyjny czujnik krzyżowy, który działa już przy obiektywach o otworze względnym f/4. Jest on czuły na linie poziome i ukośne jeszcze przy obiektywach o otworze względnym f/8, a więc w obydwu przypadkach o 1 przysłonę lepiej niż dotychczas (EOS 5 i 1N). 6 pozostałych czujników krzyżowych pracuje od otworu względnego obiektywów f/2.8, a więc tak jak do tej pory w Canonie EOS 5 czy 1N jedyny centralny czujnik krzyżowy. Pozostałych 38 punktów AF to “tradycyjne” czujniki pionowe, których czułość zaczyna się od otworu względnego obiektywu f/5.6.

Pracą systemu AF steruje 32-bitowy mikroprocesor, który we współpracy z obiektywem USM i przy wyborze pojedynczego punktu AF pozwala najszybciej na świecie (wrzesień ’98) automatycznie nastawiać ostrość!

Wyboru punktów AF dokonuje się tak jak w 5-tce i 50-tce – przy pomocy oka, ręcznie lub automatycznie. Dobrane punkty mogą być wyświetlane w celowniku (kolor czerwony). Na koniec uwaga: EOS 3 to pierwszy profesjonalny aparat Canona (metalowa, dobrze zabezpieczona konstrukcja) korzystający z nastawiania ostrości przy pomocy oka!

System pomiaru oświetlenia
Tutaj także przecieki potwierdziły się. Wielostrefowy czujnik pomiaru oświetlenia składa się aż z 21 pól! Ich liczbę powiększono (EOS 5 i 1N – 16), aby jeszcze bardziej zwiększyć precyzję doboru naświetlenia, którą umożliwia tak wiele punktów AF. Przecież obydwa systemy, automatycznego nastawiania ostrości i ekspozycji Canona, od dawna współpracują ze sobą w systemie AIM (Advanced Integrated Multipoint – największa waga pomiaru oświetlenia przykładana jest do pola kadru zawierającego punkt AF, na który została nastawiona ostrość).

Tak więc Canon EOS 3 dysponuje omawianym pomiarem wielostrefowym, pomiarem centralno-integralnym, częściowym – 8.5%, punktowym – 2.4% (EOS 5 – 3.5%, EOS 1N – 3.5% i 2.3%) oraz wspomnianym już, wielopunktowym. Tak jak w EOSie 5 i 1N możliwe jest połączenie pomiaru punktowego z aktywnym punktem automatycznego nastawiania ostrości.

W zakresie pomiaru światła błyskowego Canon EOS 3, we współpracy z lampami typu EX, realizuje swój najbardziej wyrafinowany technologicznie pomiar automatyczny: E-TTL (Evaluative Through-The-Lens). Dla uzyskania optymalnej ekspozycji system mierzy światło zastane korzystając w przypadku EOSa 3 z 21 pól czujnika – pomiar rozkładu jasności sceny. Przy pomocy uaktywnionego punktu AF uwzględnia przy tym położenie obiektu w kadrze – daje jego obszarowi największą wagę przy dokonywanym pomiarze. Jednocześnie dokonuje pomiaru przedbłysku służącego ocenie odległości fotografowanego obiektu od aparatu (przedbłysk wykonywany jest palnikiem lampy błyskowej). Zwróćmy uwagę, że system ten nie dokonuje dynamicznego pomiaru światła błyskowego odbitego od powierzchni filmu, jak tradycyjnie czynią to pozostałe lustrzanki. EOS 3 to pierwszy profesjonalny (i tradycyjny) aparat Canona, który korzysta z zaawansowanego systemu E-TTL.

Z nie posiadającymi E-TTL-u lampami błyskowymi (seria EZ) Canon EOS 3 współpracuje w systemach A-TTL (Advanced Thtrough-The-Lens) i TTL (Thtrough-The-Lens), mierząc światło błyskowe odbite od powierzchni filmu przy pomocy trójpolowego czujnika (informacja o położeniu obiektu pochodzi z systemu AF) Dla przypomnienia: system A-TTL wysyła dodatkowy przedbłysk podczerwieni służący do oceny odległości fotografowanego obiektu od aparatu. W trybie programu, po dokonaniu oceny poziomu oświetlenia zastanego i odległości obiektu (porównanie odpowiadających im przysłon), dobierany jest mniejszy otwór przysłony. System ten daje prawidłowe efekty doświetlania (gdzie tło z definicji jest jaśniejsze od doświetlanego obiektu, więc wymaga mniejszego otworu przysłony) oraz większą głębię ostrości.

Lampa błyskowa – wraz z aparatem Canon zaprezentował swoją pierwszą profesjonalną (reporterską) lampę błyskową Canon Speedlite 550EX, pracującą w systemie E-TTL, która daje najbardziej zaawansowany system sterowania oświetleniem błyskowym u Canona.

Zasilanie – najważniejszym urządzeniem osprzętowym Canona EOS 3, obok lampy Speedlite 550EX, jest Power Drive Booster PB-E2. Z zestawem akumulatorowym Ni-MH Pack NP-E2 pozwala on fotografować z prędkością 7 kl./sek i to przy ciągłym nastawianiu ostrości poruszającego się obiektu!

W komplecie z Power Drive Boosterem PB-E2 dostępny jest magazynek baterii Battery Magazine BM-E2, w którym mieści się 8 tradycyjnych “paluszków” R6 – mogą to być baterie alkaliczne, akumulatory Ni-Cd lub baterie litowe. W porównaniu z EOSem 5 możliwość zasilania z “paluszków” to ogromna zaleta – fotograf wreszcie zostaje uwolniony od drogich 6-woltowych baterii litowych 2CR5 (tzw. “nerek”), bez konieczności stosowania dodatkowego, łączonego kablem z aparatem, dużego i mało wygodnego pojemnika zasilającego na zestaw czterech akumulatorów Ni-Cd typu R20 (Battery Pack BP-5).

Power Drive Booster PB-E2 służy także jako niezwykle wygodny uchwyt aparatu do zdjęć pionowych, zapewniając swobodny dostęp do głównych elementów pracy i sterowania kamery: spustu migawki, pokrętła głównego, przycisku pamięci pomiaru, przycisku pamięci błysku oraz wyboru punktu AF (także pokrętła znajdującego się na tylnej ściance korpusu – podobnie jak w Vertical Holding Grip VG-10 EOSa 5). Urządzenie daje także lepsze wyważenie aparatu, np. przy zdjęciach z teleobiektywami.

Wraz z magazynkiem baterii (nie akumulatorów!) Battery Magazine BM-E2 – Power Drive Booster PB-E2 jest kompatybilny z EOSem 1 i 1N, ale w tej konfiguracji działa jedynie jego spust migawki i przycisk pamięci pomiaru. Power Drive Booster E1 Canona EOS 1 i 1N może być stosowany z Canonem EOS 3, zarówno z magazynkiem baterii Battery Magazine E1, jak i zestawem akumulatorów Ni-Cd Pack E1. Podobnie Battery Pack BP-E1 z Battery Magazine BM-1 profesjonalnych “jedynek” współpracuje z EOSem 3.

Zestaw akumulatorów Ni-MH Pack NP-E2 ładowany jest przy pomocy specjalnej ładowarki NI-MH Charger NC-E2 w ciągu zaledwie 100 min, wystarcza na naświetlenie ok 60 filmów 36-klatkowych.

Dane techniczne:

Typ aparatu: lustrzanka 35 mm z automatycznym nastawianiem ostrości, automatycznym doborem parametrów ekspozycji i wbudowanym motorem
Mocowanie obiektywowe: Canon EF
Celownik: pryzmatyczny z wysokim punktem ocznym – odległość źrenicy: 20 mm; pokrywa w pionie i poziomie 97% pola rejestrowanego obrazu; powiększenie: 0.72x (standardowa soczewka -1 dioptria i obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność); 9 typów wymiennych matówek, standardowa: Ec-N
Lustro: samopowrotne, półprzepuszczalne – stosunek ilości światła przepuszczonego do odbitego: 37:63; brak winietowania przy obiektywie EF 1200 mm f/5.6 i krótszych
Kontrola głębi ostrości: oddzielnym przyciskiem
Rodzaj pomiaru światła: TTL przy pełnym otworze obiektywu, korzystający z 21-strefowego elementu krzemowego
Tryby pomiaru światła: 1. wielostrefowy, dający priorytet dowolnemu punktowi AF 2. częściowy – ok. 8.5% pola obrazu, w centrum celownika 3. punktowy centralny – ok. 2.4% pola obrazu, w centrum celownika 4. punktowy – ok. 2.4% pola obrazu, wokół wybranego punktu AF (w dwóch ostatnich trybach i przy ciągłym przesuwie filmu pomiar dokonywany jest przed pierwszą ekspozycją i następnie zapamiętywany dla kolejnych zdjęć) 5. wielopunktowy – maksymalnie uśrednianych jest 8 pojedynczych pomiarów 6. centralno-integralny
Tryby ekspozycji: 1. program – z możliwością zmiany parametrów naświetlania 2. preselekcja czasu – w odstępach co 1/3, 1/2 czy pełną wartość; funkcja indywidualna zabezpiecza przed niedoświetleniem/prześwietleniem poza granicami zakresu automatycznie dobieranych przysłon w danym obiektywie 3. preselekcja przysłony – w  odstępach co 1/3, 1/2 czy pełną wartość; funkcja indywidualna zabezpiecza przed niedoświetleniem/prześwietleniem poza granicami zakresu automatycznie dobieranych czasów 4. automatyka głębi ostrości 5. E-TTL – synchronizacja z krótkimi czasami otwarcia migawki, pamięć pomiaru błysku i bezprzewodowe sterowanie błyskiem dostępne z lampą Canon Speedlite 550EX 6. A-TTL 7. TTL 8. ręczny 9. B
Zakres pomiaru: EV 0-20 (50 mm f/1.4, ISO 100, 20<198>C)
Zakres czułości filmu: ISO 6-6400; automatyczny odczyt z kodu DX w zakresie ISO 25-5000
Korekcja ekspozycji: 1. automatyka wariantów naświetlania: +/- 3 EV w odstępach co 1/3 EV; kolejność: ekspozycja standardowa, niedoświetlenie, prześwietlenie; możliwość powtórzenia działania w  zależności od użytego trybu transportu filmu; z samowyzwalaczem wszystkie 3 naświetlenia dokonywane są w trybie ciągłym przesuwu filmu – bez względu na to, jaki tryb transportu filmu został nastawiony 2. ręczna: +/- 3 EV w odstępach co 1/3 EV – nastawiana przy pomocy tylnego pokrętła funkcyjnego czy przycisku korekcji ekspozycji i pokrętła głównego 3. automatyka wariantów naświetlania i ręczna korekcja ekspozycji – mogą być dobierane jednocześnie
Pamięć pomiaru: 1. automatyczna – działa w trybie pojedynczego nastawiania ostrości z pomiarem wielostrefowym w momencie kiedy ostrość została ustawiona 2. ręczna – oddzielny przycisk uruchamia jej działanie we wszystkich trybach pomiaru światła
Wielokrotna ekspozycja: maksymalnie 9 naświetleń; kasowana automatycznie po wykonaniu wszystkich ekspozycji; może być skasowana lub ustawiona na nowo (ilość naświetleń) w dowolnym momencie
System AF: TTL-AREA-SIR z czujnikiem CMOS; 45 punktów AF tworzy pole automatycznego nastawiania ostrości (praktycznie brak luk pomiędzy poszczególnymi punktami AF); funkcja indywidualna może ograniczyć liczbę punktów AF do 11
Zakres pracy systemu AF: EV 0-18 (ISO 100)
Tryby nastawiania ostrości: 1. pojedynczy – po nastawieniu ostrości system zatrzymuje się; umożliwia zapamiętanie ostrości; migawka zadziała jedynie, gdy nastawiona została ostrość 2. ciągły (“dobiegaczka”) – system “śledzi ostrością” ruch obiektu, aż do momentu rozpoczęcia naświetlania; umożliwia przewidywanie położenia obiektu; migawka może być wyzwolona w dowolnym momencie, niezależnie od tego czy ostrość została nastawiona (podczas zdjęć w ciągłym trybie przesuwu filmu następuje przewidywanie położenia obiektu); wskaźnik nastawienia ostrości migocze (8 Hz), jeśli ostrość nie została poprawnie nastawiona 3. ręczny – przy pomocy pierścienia nastawiania ostrości w obiektywie, który został ustawiony na tryb ręczny 4. ręczny w dowolnym momencie – możliwy przy pomocy elektronicznego pierścienia nastawiania ostrości podczas ciągłego przesuwu filmu (z wyjątkiem czasu trwania ekspozycji). Wskaźnik nastawienia ostrości: zapala się w celowniku i daje (możliwy do wyłączenia) sygnał akustyczny
Wybór punktu nastawiania ostrości: 1. automatyczny (decyzję podejmuje aparat) 2. ręczny 3. przy pomocy oka
Oznaczenie wybranego punktu AF: wyświetlanie na matówce
Wspomaganie systemu AF: promień podczerwieni emitowany automatycznie w razie potrzeby przez podłączoną lampę EOS Speedlite
Migawka: metalowa o przebiegu pionowym, sterowana elektronicznie w całym zakresie czasów; czasy otwarcia: 30-1/8000 sek, w odstępach 1/3 stopnia; czas synchronizacji: 1/200 sek
Spust migawki: miękki, elektromagnetyczny
Samowyzwalacz: sterowany elektronicznie, opóźnienie 10 lub 2 sek; sygnalizacja działania migotaniem lampki (2 Hz, ostatnie 2 sek – 8 Hz); odliczanie wsteczne na wyświetlaczu LCD; możliwość skasowania działania
Zakładanie filmu: automatyczne, w systemie bezzębatkowym; po  założeniu filmu i zamknięciu tylnej ścianki następuje automatyczne przewinięcie do pierwszej klatki, co zajmuje ok. 1 sek
System transportu filmu: automatyczny pojedynczy lub ciągły przesuw przy pomocy wbudowanego motora; z Power Drive Boosterem PB-E2 – pojedynczy, ciągły wolny i ciągły szybki
System zwijania filmu: automatyczne zwijanie po naświetleniu ostatniej klatki, przy pomocy wbudowanego motora; możliwe wcześniejsze zwinięcie; czas zwijania: ok. 4.5 sek dla filmu 24-klatkowego i ok. 6.5 sek dla filmu 36-klatkowego; poziom szumu: 59 dB – zwijanie szybkie, 49 dB – zwijanie ciche (jak dla EOSa 1N)
Gniazda lampy błyskowej: 1. gorąca stopka – styki bezpośrednie 2. dodatkowe, poniżej zamka tylnej ścianki – JIS typ B (gwintowane); lampy błyskowe podłączone poprzez obydwa gniazda mogą być wyzwalane i używane jednocześnie
Kompatybilność z dodatkowymi lampami błyskowymi: E-TTL, A-TTL, TTL
Funkcje indywidualnych nastawień użytkownika: 18 nastawianych przez fotografującego funkcji
Wyświetlacz LCD: zawiera informacje o trybach zdjęciowych, pomiarowych, nastawiania ostrości i przesuwu filmu; podaje czas otwarcia migawki, przysłonę, numer klatki (licznik zdjęć), poziom zużycia baterii; podświetlany
Gniazdo dla wężyka spustowego: trójstykowe, szybko blokowane
Zasilanie: 1. jedna bateria litowa 2CR5 umieszczona w  uchwycie aparatu 2. osiem alkalicznych, Ni-Cd czy litowych baterii R6 lub pak akumulatorowy Ni-MH Pack NP-E2 – wraz z Power Drive Boosterem PB-E2 (zdjęty uchwyt aparatu) 3. jedna bateria litowa 2CR5 i cztery alkaliczne lub Ni-Cd baterie R6 – wraz z Battery Pack BP-E1 (zdjęty uchwyt aparatu)
Kontrola stanu zużycia baterii: przy pomocy oddzielnego przycisku; aktualny stan wyświetlany w czterech poziomach na ekranie LCD
Tylna ścianka: wymienna na Date Back DB-E2 (dostępna opcjonalnie)
Wymiary (szer. x wys. x gł.): 161 x 119.2 x 70.8 mm
Masa: 780 g (bez baterii)

Informacje dodatkowe

Waga 1 kg