Opis
Zenza Bronica GS-1 z kominkiem oraz obiektywem ZENZANON-PG 50mm f/4.5
Aparat używany w ładnym stanie, niewielkie ślady użytkowania – drobne otarcie i ryski na korpusie, na matówce delikatne otarcie, optyka czysta bez rys, aparat jest sprawny
W zestawie: korpus + kominek + kaseta 6×7 + szyberek + grip, obiektyw 50mm + przedni dekielek
Gwarancja: 1 miesiąc
Na aparat wystawiamy paragon lub fakturę VAT-marża.
Zenza Bronica GS-1 – aparat jest typowym reprezentantem gatunku średnioformatowych lustrzanek jednoobiektywowych próbującej pogodzić możliwości obrazowe formatu 6 x 7 cm z mobilnością kamer małoobrazkowych. Rozbudowany system oraz wyposażenie dodatkowe jeszcze te tendencje silniej uwypukla. Został wprowadzony do sprzedaży w 1982 roku.
Głównym elementem systemu jest korpus wykonany z odlewu ciśnieniowego z lekkiego stopu metalu wzmacnianego poliwęglanem (rodzaj tworzywa sztucznego). W skład systemu wchodzą też następujące elementy: 9 obiektywów wymiennych, 4 wymienne celowniki, 7 wymiennych kaset, dodatkowe uchwyty i wyposażenie dodatkowe.
W obudowie korpusu mieszczą się mikroprocesor, ruchome lustro z możliwością wcześniejszego podniesienia, mechanizm transportu, mechanizm napinania i wyzwalania migawki, złącza umożliwiające dołączanie innych elementów systemu oraz mechanizmy zabezpieczające przed przesunięciem błony bez naświetlenia oraz zabezpieczające przed przypadkowym naświetleniem. W prawej dolnej części korpusu (obok wyzwalacza) znajduje się wyłącznik odcinający zasilanie od elementów systemu. Ponieważ wszystkie obiektywy systemu Broniki są wyposażone w migawkę centralną, toteż nie ma jej w korpusie. Mikroprocesor zbiera dane z elementów systemu zapewniając prawidłowe naświetlenie materiału zdjęciowego. Informacje o światłoczułości błony przekazywane są z wymiennych kaset, wartości przysłon z obiektywu, informacje o jasności obiektu pochodzą z układów pomiarowych z celowników wyposażonych w automatykę naświetlenia.
Obiektywy
Do Broniki GS-1 produkowane jest 9 obiektywów wymiennych o różnych ogniskowych i różnych kątach widzenia. Najkrótszą ogniskowa posiada obiektyw Zenzanon PG o ogniskowej 50 mm i kącie widzenia 83o, najdłuższym jest Zenzanon PG 8/500 mm. Ogniskową obiektywów w zakresie 100-500 mm można zwiększyć stosując dodatkowe układy optyczne (konwerter 1,4x i 2x). W przypadku zastosowania konwertera dwukrotnego i obiektywu 500-milimetrowego uzyskujemy efektywną ogniskową 1000 mm (przy maksymalnej jasności 1:16). Obiektywy do Broniki produkuje firma Schneider. Wszystkie obiektywy są wyposażone w sterowaną elektronicznie migawkę centralną Seiko 0 o czasach otwarcia 16 s do 1/500 s oraz B i T. Umożliwia to synchronizację lamp błyskowych przy wszystkich czasach otwarcia migawki. Przy ustawienia w pozycji B migawka otwarta jest tak długo, jak długo jest wciśnięty przycisk wyzwalacza na korpusie lub na kablu zdalnego wyzwalania. Dobór czasu odbywa się przez zmianę nastaw na pierścieniu czasów otwarcia migawki umieszczonym na korpusie aparatu. W przypadku pracy z celownikiem automatycznym długość czasu otwarcia migawki ustalana jest z wielka precyzją przez mikroprocesor. Przy wykonywaniu zdjęć z dedykowaną lampą błyskową Speed Light G – 1 światło odbite od płaszczyzny błony mierzone jest przez element pomiarowy, energia błysku jest ustawiana automatycznie. Liczba przewodnia lampy wynosi 32, przy szybkiej fotografii celowe jest korzystanie z uchwytu Speed Grip G z wyzwalaczem i sankami dla dedykowanej lampy na górze uchwytu.
Celowniki
Precyzja i pewność nastawiania ostrości w kamerach o ręcznym ustawianiu zależy od jasności i jakości matówek. Do Broniki GS-1 produkowanych jest 5 matówek wymiennych, ułatwiających precyzyjne ustawienie ostrości w zależności od wykonywanego zadania fotograficznego i zastosowanego obiektywu. Jako standardowa dostarczana jest matówka z mikrorastrem i dalmierzem dwupolowym w środku, dająca dzięki soczewce Fresnela jasny obraz na całej powierzchni. Dla zdjęć motywów bez konkretnych linii służy matówka z kółkiem mikropryzmatycznym w środku, do zdjęć makro oraz zdjęć wykonywanych długą optyką matówka ze zmatowanym środkiem. Do pracy z obiektywami szerokokątnymi (na przykład w fotografii architektury) przeznaczona jest matówka z naniesioną siatką (?). Do pracy na formatach zdjęciowych mniejszych niż 6 x 7 cm dostępne są również matówki 6 x 6 cm i 6 x 4,5 cm. Obraz na matówce obserwowany jest przez celowniki wymienne.
W skład systemu wchodzą 4 celowniki, różniące się budową, przeznaczeniem i ceną. Ułatwiają pracę w różnych sytuacjach zdjęciowych, wymiana ich jest szybka i bezproblemowa. Zapewniają uniwersalność i komfort pracy kamery. W standardowym wyposażeniu korpus jest wyposażony w składaną osłonę matówki z lupą nastawczą. Najbardziej precyzyjnym celownikiem w systemie jest AE celownik pryzmatyczny G. Obraz optyczny obserwowany w tym celowniku jest jasny i prawidłowy stronami. Wbudowany układ automatyki naświetlenia TTL umożliwia automatyczny dobór czasu do wybranej przysłony. Pomiar warunków naświetlenia integralny z uwypukleniem środka pola, elementami pomiarowymi są dwie diody krzemowe. Pozycja AE jest blokowana, istnieje także możliwość pracy w trybie ręcznym. Źródłem zasilania elementów elektronicznych celownika są baterie umieszczone w korpusie kamery. Wszystkie dane o naświetleniu widoczne są na wyświetlaczu LCD. Okular posiada możliwość korekcji w zakresie -4,5 do +2,5 dioptrii.
W standardowym wyposażeniu jako celownik służy składana osłona G, odcinająca promienie padające na matówkę. Precyzyjne ustawienie ostrości umożliwia lupa nastawcza z soczewką o sile skupiającej -1,5 dioptrii, wymiennie mogą być stosowane soczewki -4,5, -3,5, -2,5, -,0,5, +0,5, +1,5 i +2,5 dioptrii W tym celowniku obserwowany obraz jest odwrócony stronami prawa-lewa. Ten rodzaj celownika jest chętnie stosowany przy zdjęciach z bliska, przy niskich ustawieniach kamery oraz w warunkach słabego oświetlenia. Przy kadrach pionowych, wymagających obrotu kamery o 90o korzystniejsze są celowniki pryzmatyczne. Dwa z nich mogą być wykorzystywane przy pracy z automatyką naświetlenia, trzeci takiej możliwości nie posiada. Celownik pryzmatyczny G nie tylko pozwala wykonywać zdjęcia z poziomu oka, ale dzięki swojej niewielkiej wadze w niewielkim stopniu powiększa wagę kamery, pozwalając na wykonywanie zdjęć z łatwością małoobrazkowych lustrzanek jednoobiektywowych. Przy budowie tego celownika zastosowano niedawno wynaleziony wewnętrzny pryzmat wielofunkcyjny (kombinacja trzech pryzmatów). Pozwoliło to nie tylko zmniejszyć jego wagę, ale także uzyskać wysoką jasność obrazu. AE celownik pryzmatyczny G nie tylko pozwala na obserwację obrazu, ale ponadto ma możliwość pracy z automatyka naświetlania z pierwszeństwem przysłony. Pomiar centralny z uwypukleniem środka pola, zdający egzamin w większości sytuacji zdjęciowych pozwala wykorzystywać tę kamerę również w szybkiej fotografii. Wybór automatyki czasu dokonuje się ustawieniem pozycji A na pierścieniu nastawczym czasów otwarcia migawki. Po naciśnięciu przycisku wyzwalacza naświetlenie jest ustawiane według jasności obiektu. Mikrokomputer na podstawie danych z pomiaru światła przechodzącego przez obiektyw, zależnie od istniejących warunków oświetleniowych i wybranej wcześniej wartości przysłony, dobiera czas otwarcia migawki w zakresie od 16 s do 1/500 s z dokładnością do 1/8 działki. Dane o światłoczułości materiału zdjęciowego przekazywane są do mikroprocesora z kasety. Wciśnięcie przycisku wyzwalacza do połowy uaktywnia pomiar, a dane o naświetleniu wykazywane są na wyświetlaczu w celowniku. Informacja o prześwietleniu ukazuje się wówczas, gdy miga liczba 500 (bardzo dobre warunki oświetleniowe, zmniejszyć czynny otwór przysłony), a o niedoświetleniu, kiedy miga cyfra 16 (w złych warunkach oświetleniowych wybrana przysłona jest zbyt mała). Przy aktywnej funkcji AE pomarańczowy wskaźnik LED, pojawia się w celowniku na 16 s. Na wyświetlaczu w celowniku pojawiają się również informacje o blokadzie pomiaru, naświetlenie ręczne, gotowość błysku, czas otwarcia migawki oraz. sygnał o zwolnienia migawki.
AE obrotowy celownik pryzmatyczny G jest również przystosowany do pracy z automatyką naświetlenia. przy przestawieniu kamery z pozycji poziomej w pionową , obraz w celowniku może być obserwowany z góry przez obrót muszli ocznej. Automatyka czasu realizowana z tym pryzmatem jest również na zasadzie pierwszeństwa przysłony, dobór czasu do wybranej przysłony opiera się jednak na pomiarze punktowym w środku pola obrazowego. W przypadku konieczności pomiaru punktu leżącego poza środkiem pola, można dokonać pomiaru oświetlenia wybranego elementu przedmiotu i wykorzystać funkcję pamięci pomiaru. Właściwe naświetlenie i inne wskazania pokazywane są tak samo jak w AE celowniku pryzmatycznym G. AE celownik pryzmatyczny G zbudowany jest na zasadzie pryzmatu dachowego, umożliwiając bardzo dobrą obserwację obrazu, co czyni go szczególnie przydatnym przy ujęciach ruchomych obiektów, przy zdjęciach z niskich punktów ustawienia kamery i zdjęciach z bliska. Jego walory uwidaczniają się najbardziej w sytuacjach, w których często zmienia się kadr poziomy na pionowy, zwłaszcza przy zdjęciach wykonywanych ze statywu z korzystaniem obrotowego adapteru (Revolvering Tripod Adapter G).
Kasety wymienne:
System wymiennych kaset Broniki GS-1 umożliwia szybką i wygodną zmianę materiału ułatwiając zastosowanie odpowiedniej błony w zmieniających się sytuacjach zdjęciowych. Siedem kaset wymiennych pozwala wykorzystywać materiały zdjęciowe o szerokości 61,5 mm oraz ładunki natychmiastowe Polaroida. Zależnie od zastosowanej kasety możemy uzyskiwać formaty zdjęciowe 6 x 7 cm (realnie 55,6 x 69,0 mm), 6 x 6 cm (55,6 mm x 55,6 mm) i 6 x 4,5 cm (55,6mm x 42 mm) na błonach typu 120 lub 220. Każda z kaset dostosowana jest do jednego typu błony i jednego formatu, identyfikacja jest kasety bardzo prosta, w oznaczeniu jest symbol kamery, typy błony w nawiasie format zdjęcia (na przykład GS120 (6 x 4,5) odczytuje się jako kaseta na 15 zdjęć formatu 6 x 4,5 na błonie 120). Do zdjęć na materiałach natychmiastowych przeznaczona jest kaseta Polaroid Film Back G. Wymiana kasety jest możliwa w każdym momencie, kasety posiadają zabezpieczenie przed przypadkowym zaświetleniem oraz niezamierzonym podwójnym naświetleniem tej samej klatki. Bez włożonej zasłonki do kasety niemożliwe jest jej odłączenie od korpusu, z kasety poza kamerą zasłonki wyjąć się nie da.
Kasety mają pierścień do nastawiania światłoczułości stosowanego materiału zdjęciowego i są dostosowane do współpracy z celownikami z automatyką naświetlania AE, zakres światłoczułości filmu ISO 25 do 6400. Dane te są przekazywane przez styki mieszczące się na kasecie. Możliwe jest wprowadzenie poprawek naświetlenia dzięki pierścieniowi korekcji w zakresie +_ 3EV z odstępem co 1/3 działki.
Wyposażenie dodatkowe:
Wśród bogatego wyposażenia dodatkowego znajdują się pierścienie pośrednie G-18 i G-36, automatyczny mieszek do makrofotografii pozwalający osiągnąć z obiektywem 100 mm skalę odwzorowania 1,72: 1, a z obiektywem 50 mm 3,21:1, 2 soczewki nasadkowe, kompedium i osłony przeciwsłoneczne, soczewki korekcyjne, muszle oczne, kabel zdalnego wyzwalania, uchwyt boczny Speed Grip G i Obrotowy adapter Rewolwing Tripod Adapter G, umożliwiający szybką i pewną zmianę położenia kamery z poziomego na pionowy (kiedy kamery zamocowana jest na statywie).
Dane techniczne:
Typ: Lustrzanka jednoobiektywowa na format 6 x 6 cm z wymiennymi obiektywami, wymiennymi kasetami, wymiennymi celownikami i matówkami.
Format zdjęcia: 55,6 mm x 69,0 mm.
Materiały zdjęciowe: Błona zwojowa typ 120 (10 zdjęć), błona zwojowa typ 220 (20 zdjęcia), materiały natychmiastowe Polaroida (specjalne kasety dla każdego typu ładunków).
Obiektyw standardowy: Zenzanon PG 3,5/100 mm, wymienny, 6 soczewek w 4 grupach, z dodatkowymi warstwami antyrefleksyjnymi, kąt widzenia 44 stopni , najmniejsza przysłona 22, najbliższa odległość nastawienia 0,75 cm. Średnica filtrów: 72 mm dla obiektywów o ogniskowej od 65 mm do 150 mm, 82 mm dla obiektywów o ogniskowych 200-250 mm, 95 mm dla ogniskowej 50 mm, 122 mm dla ogniskowej 500 mm.
Mocowanie obiektywów: Bagnet Bronica GS.
Przysłona: Automatyczna przysłona zaskokowa, liniowa skala przysłon, kontrolna skala głębi ostrości.
Migawka: Sterowana elektronicznie migawka centralna SEIKO 0 o czasach otwarcia od 16 s do 1/500 s, B i T i A.
Transport błony: Przez całkowity obrót korbki przesuwu błony.
Wstępne podniesienia lustra: Możliwe dzięki dźwigni wyłącznika na korpusie kamery przy zdjęciach pojedynczych i seryjnych.
Kasety wymienne: Dla błon typu 120 (12 zdjęć) i 220 (24 zdjęcia), kaseta na ładunki natychmiastowe. Na kasetach znajduje się pokrętło nastawcze światłoczułości materiału zdjęciowego (ASA-ISO), wprowadzające dane do systemu pomiaru oświetlenia w celowniku, pierścień kompensacji naświetlenia.
Celowniki: Wymienny system celowników obejmujący 94% kadru dla wszystkich typów, liczba celowników – 6, składana osłona matówki S, AE celownik pryzmatyczny SQ-i, ME celownik pryzmatyczny S, ME celownik S, celownik pryzmatyczny S i celownik pryzmatyczny 45D S.
Matówki: Wymienne, standardowa matówka z pierścieniem mikropryzmatycznym i klinem dwupolowym.
Synchronizacja błysku: Synchronizacja błysku przy wszystkich czasach otwarcia migawki (do 1/500 s), automatyczny pomiar światła odbitego od powierzchni błony przy sterowaniu błyskiem przy zastosowaniu dedykowanej lampy Speed Light G-1.
Kontrola baterii: Jeśli poziom napięcia jest odpowiedni, przy naciśnięciu przycisku kontroli baterii zapalają się czerwone LED w celowniku, przy zamykaniu migawki diody zapalają się również.
Zasilanie: Jedna 6-woltowa srebrowa lub alkaliczna bateria.
Wymiary: 106,5 x 117,7 x 196,5 mm (Sz x W x Dł) dla korpusu GS-1 z obiektywem standardowym, kasetą i składaną osłoną matówki.
Masa: 1830 g dla korpusu GS-1 z obiektywem standardowym, kasetą GS120 i składaną osłoną matówki (bez baterii)
Foto-Kurier