Opis
Aparat ogólnie w dobrym stanie, migawka działa, niesprawny światłomierz, sprzedajemy jako kolekcjonerski, na części lub do naprawy
W zestawie: aparat, smyczka
Gwarancja: 1 miesiąc
Na aparat wystawiamy paragon lub fakturę VAT-marża.
Olympus Trip 35 to 35mm aparat kompaktowy, produkowany przez firmę Olympus. Został wprowadzony w 1967 roku, a produkowany był do 1984. Nazwa Trip była odniesieniem do zamierzonego rynku – osób, które chciały mieć funkcjonalny kompaktowy aparat na wakacje. W latach 70. był przedmiotem kampanii reklamowej z udziałem popularnego brytyjskiego fotografa Davida Baileya. Sprzedano ponad dziesięć milionów sztuk.
Trip 35 był modelem typu wyceluj i strzelaj z obiektywem D.Zuiko 40mm f/2,8, selenowym miernikiem światła zasilanym energią słoneczną i tylko dwoma czasami otwarcia migawki. W trybie „A” kamera działała jako program automatyczny, wybierając 1/40 sek. lub 1/200 sek. Aparat mógł również synchronizować z lampą błyskową i miał szereg ustawień przysłony, od f/2,8 do f/22. W trybie synchronizacji z lampą migawka została ustawiona na 1/40. Oprócz prostego czteropozycyjnego systemu ustawiania ostrości w strefie oraz ustawienia ISO w zakresie 25–400 aparat nie miał innych ustawień fotograficznych. Aparat miał złącze synchronizacji Prontor-Compur i gorącą stopkę.
Aparat miał zakres ISO „tylko” 25–400, ale było to do przyjęcia, ponieważ filmy przekraczające 400 były rzadkie i nie miały wysokiej jakości obrazu. ISO 25 pozwoliło na użycie Kodachrome, a ISO 400 pozwoliło na użycie Tri-X i podobnych szybkich materiałów w słabym świetle. Wcześniejsze modele, od pierwszych kilku lat produkcji, miały maksymalną czułość ISO 200.
Czteroelementowy obiektyw Zuiko (prawdopodobnie w stylu Tessar), nadal imponujący, dawał obrazy wysokiej jakości. W przypadku stosowania z nowoczesnymi emulsjami foliowymi wyniki mogą być bardzo dobre.
Zastosowanie fotokomórki selenowej do wyboru czasów otwarcia migawki i przysłony pozwala nowicjuszom używać aparatu jako „wyceluj i zrób zdjęcie”, przy dobrych wynikach uzyskiwanych przez większość czasu. Do zasilania aparatu nie była potrzebna bateria, co jest ważnym czynnikiem podczas podróży w miejscach, gdzie baterie mogą być niedostępne.
Brak więcej niż dwóch czasów otwarcia migawki nie stanowił problemu. Przy 1/200 i f/22 z filmem o 400 prędkościach aparat może zapewnić prawidłową ekspozycję w pełnym świetle słonecznym, a przy 1/40 i f/2.8 można uzyskać prawidłową ekspozycję w jasnym świetle jarzeniowym, bez lampy błyskowej.
Przysłona może być również dostosowana do warunków słonecznych / pochmurnych itp. Pozwoliło to uzyskać lepsze wyniki, ale w warunkach słabego oświetlenia, z być może niewielką przysłoną (dla dużej głębi ostrości), aparat prawdopodobnie ustawiłby się na niższa prędkość 1/40, więc drgania aparatu były możliwe, jeśli nie zastosowano filmu o większej czułości.
Specyfikacja:
Obiektyw: Olympus D.Zuiko 40mm f/2.8, 4 elementy / 3 grupy
Układ celowniczy: Lunetkowy
Nastawienie ostrości: Stałe “fix-focus”
Film materiał światłoczuły: 135
Czułość ISO: 25 – 400 ASA
Maksymalna liczba klatek: 36
Transport filmu: Manualny
Licznik klatek: Automatyczne zerowanie licznika klatek, Automatyczny przesów licznika klatek
Migawka: Centralna – dwusektorowa
Materiał wykonania migawki: Metal
Czasy naświetlania: 1/40 i 1/200
Kontrola ekspozycji: Priorytet przesłony (AV), Priorytet migawki (TV)
Wskaźniki kontroli ekspozycji w celowniku: Wskaźnik przesłony (AV) Wskaźnik czasów naświetlania (TV)
Stopka lampy błyskowej: Styk centralny
Gniazda synchronizacji lampy błyskowej: X – Gniazdo do podłączenia lamy elektronicznej
Wymiary: ok 124.7 x 72.6 x 57.6 mm
Waga: ok 390 g